Blizny po trądziku – przyczyny, leczenie, laseroterapia

blizny po trądziku usuwanie

Częstą „pamiątką” po trądziku młodzieńczym są przebarwienia, wgłębienia i nierówności skóry. Blizny po trądziku to zazwyczaj efekt nieprawidłowego lub zbyt późno podjętego leczenia tej choroby skóry. Czy można skutecznie pozbyć się szpecących zmian, by przywrócić cerze gładkość i atrakcyjny wygląd?

Kiedy mogą pojawić się blizny po trądziku?

Blizny po trądziku zaliczane są do blizn zanikowych (atroficznych). Powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Występują pod postacią wgłębień i nierówności, ponadto może pojawić się zmiana koloru skóry. Blizny potrądzikowe dotyczą najczęściej pacjentów, którzy zaniechali leczenia zmian trądzikowych lub przeszli niewłaściwe leczenie. Samodzielne usuwanie zmian, ich „wyciskanie”, także zwiększa ryzyko powstania w przyszłości szpecących blizn. Warto wiedzieć, ze trądzik nie jest tylko młodzieńczą przypadłością. Obecnie również wiele osób dojrzałych zmaga się z tego typu problemami dermatologicznymi.

Jak skutecznie usunąć blizny po trądziku?

Usuwanie blizn po trądziku jest trudne i czasochłonne, zwłaszcza gdy zmiany te już się utrwaliły. Większość metod leczenia blizn opiera się na złuszczaniu powierzchownej warstwy skóry lub kontrolowanym uszkadzaniu jej głębszych warstw, co pobudza procesy regeneracyjne w skórze i naturalnie odbudowuje ubytki spowodowane przez trądzik.

Co na blizny po trądziku proponuje kosmetologia i medycyna estetyczna? Jedną z metod jest peeling chemiczny z zastosowaniem takich kwasów, jak glikolowy, salicylowy, pirogronowy, migdałowy czy mlekowy. Działanie tych związków opiera się na złuszczaniu martwego naskórka, na którego miejscu tworzy się nowa warstwa zdrowej tkanki. Takie rozwiązanie jest skuteczne, ale tylko w przypadku płytkich zmian powierzchniowych. Głębsze blizny po trądziku wymagają intensywniejszej terapii, na przykład z użyciem lasera.

Zabiegi na blizny potrądzikowe powinny być wykonywane po zakończeniu leczenia trądziku, gdy na skórze nie ma już stanów zapalnych. Największe szanse na powodzenie terapii mają czerwone blizny po trądziku (świeże). Białe, utrwalone blizny są dużo trudniejsze do usunięcia. Im szybciej wybierzemy się na zabieg na blizny potrądzikowe, tym większa szansa, że pozbędziemy się ich całkowicie.

Laserowe usuwanie blizn po trądziku

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod umożliwiających likwidację przebarwień i blizn po trądziku. Doskonale sprawdza się w tym celu laser pikosekundowy Discovery Pico. Światło lasera wywołuje liczne uszkodzenia w głębokich warstwach skóry. To pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Następuje regeneracja skóry, a blizny potrądzikowe z czasem ulegają spłyceniu. Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Specjaliści zalecają zwykle od 3 do 6 sesji. Procesy regeneracyjne zainicjowane podczas laseroterapii zachodzą stopniowo, zatem pełne efekty zabiegu są widoczne dopiero po 2–3 miesiącach.

Laser na blizny potrądzikowe jest bezpiecznym urządzeniem, ponieważ nie powoduje przegrzania skóry ani nie stwarza ryzyka oparzeń. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skóra po zabiegu będzie mocno zaczerwieniona. Możliwe jest też występowanie na niej podkrwień i lekkich wybroczyn, które z czasem zamienią się w niewielkie strupki. Wszelkie podrażnienia są naturalnym następstwem terapii i ustępują samoczynnie, najczęściej w ciągu kilku dni.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami medycyny estetycznej z Kliniki Miracki w Warszawie.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →