Choroby stóp

Choroby stóp, dla wielu ludzi są chorobami wstydliwymi. Jest to skrępowanie bezpodstawne, ponieważ schorzenie stóp jest taką samą dolegliwością jak każde inne. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że jeśli nie podejmiemy leczenia dolegliwości się nasilą i pogłębią. Niektóre choroby, jak grzybica stóp, są chorobami zakaźnymi. Aby ograniczyć rozprzestrzenienie choroby musimy podjąć leczenie.

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci często jest skutkiem nieleczonej grzybicy stóp. Oba rodzaje grzybicy zazwyczaj wywoływane są przez dermatofity. Choroba ta najczęściej zaczyna się od zaatakowania pierwszego lub ostatniego paznokcia u stopy. W przypadku braku leczenia, może zająć pozostałe paznokcie. Jeśli na swoich paznokciach zaobserwujemy plamki, zmianę barwy paznokcia na biały, żółty a następnie brązowy możemy podejrzewać infekcję grzybiczą. Płytka paznokcia może zacząć się łuszczyć oraz rozwarstwiać. Częstym objawem grzybicy stóp i paznokci jest nieprzyjemny zapach.

Jak rozpoznać grzybicę?

Grzybica stóp i paznokci może być pomylona z łuszczycą, ponieważ w przebiegu tej choroby również obserwujemy łuszczenie skóry oraz paznokci. Doświadczony podolog, po przeprowadzeniu wywiadu oraz oglądnięciu zmian może postawić diagnozę. W celu potwierdzenia swojego rozpoznania może wykonać badanie mykologiczne. Polega ono na pobraniu zeskrobin ze skóry lub paznokcia, obejrzeniu ich pod mikroskopem, a następnie założeniu hodowli. Badanie to umożliwia określenie rodzaju grzyba oraz sprawdzenie, na które leki najlepiej zareaguje.

Leczenie grzybicy

Kiedy zauważymy jakieś zmiany i nieprawidłowości na stopach, powinniśmy umówić się na wizytę do podologa. Podolog to specjalista zajmujący się leczeniem chorób stóp, w tym grzybicy. Leczenie grzybicy stóp wrocław zależy od stanu, w jakim podjęliśmy leczenie. Najkrócej i najłatwiej leczy się chorobę w jej początkowym stadium. W przypadku, kiedy jest zaawansowana, rozprzestrzeniona na całą stopę i paznokcie, czas terapii będzie dłuższy. Będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować się do zaleceń podologa. Grzybicę zazwyczaj leczy się poprzez miejscowe stosowanie maści i innych preparatów przeciwgrzybiczych. Należy pamiętać, że choroba ta ma tendencję do nawracania. Z tego powodu po zakończonej terapii, chcąc ograniczyć ryzyko ponownego zakażenia, powinniśmy zdezynfekować przyrządy używane do pedicure (nożyczki, pilniki, cążki itd.), a skarpety i ręczniki wyprać w wysokiej temperaturze. Aby usunąć zarodniki z obuwia, poleca się oddanie go do gabinetu podologicznego lub innego punktu, gdzie można wykonać dezynfekcję butów.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →