Czy da się w pełni i skutecznie usunąć tatuaż? Jak wygląda sam zabieg?

Nad możliwościami usunięcia tatuażu najczęściej zastanawiają się osoby, które nie przemyślały zbyt dobrze decyzji o wykonaniu trwałego malunku na skórze. Z czasem okazuje się, że wymarzony wzór przestaje się podobać lub po prostu zaczyna wyglądać nieestetycznie. Istnieją na szczęście sprawdzone zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają na bezpieczne i łatwe usunięcie tatuażu metodą laserową. W ten sposób zlikwidować można nawet bardzo duże, kolorowe i mocno pigmentowane wzory, nie narażając się przy tym na niepożądane efekty uboczne.

Laserowe usuwanie tatuażu

Jednym z najlepszych urządzeń do bezpiecznego i nieinwazyjnego usuwania tatuaży jest laser Harmony XL Pro Q-switch. Zabieg przeprowadzony z jego wykorzystaniem pozwala na zlikwidowanie zarówno świeżo wytatuowanych wzorów, jak i tych znajdujących się na skórze od wielu lat. Laser ten pozwala też na usuwanie makijażu permanentnego, zmian potrądzikowych czy przebarwień posłonecznych. Urządzenie emituje bardzo krótką wiązkę światła do skóry właściwej, które ulega pochłonięciu przez komórki barwnikowe. W ten sposób barwnik rozbijany jest na drobne fragmenty, wchłaniane następnie przez makrofagi (komórki układu odpornościowego) oraz usuwane z organizmu. Długość fali dobierana jest zarówno do rodzaju tatuażu, jak i zastosowanego barwnika. Laser ten stymuluje jednocześnie regenerację skóry i procesy immunologiczne, co przyczynia się do szybszej odnowy.

Przebieg zabiegu usuwania tatuażu

W laserowym usuwaniu tatuażu stosowana jest specjalna maść znieczulająca, dzięki czemu zabieg nie jest bolesny. Po jego zakończeniu można od razu powrócić do zwykłych, codziennych zajęć. Laseroterapia jest bardzo bezpieczna i skuteczna, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Na obszarze skóry poddawanej procedurze nie mogą znajdować się zmiany alergiczne lub chorobotwórcze, które wymagają wcześniejszego wyleczenia. Do przeciwwskazań zalicza się także opalanie w solarium lub na słońcu, dlatego przed zabiegiem trzeba zrezygnować z tych aktywności na przynajmniej kilka tygodni. Laserowe usuwanie makijażu i tatuaży posiada w swojej ofercie klinika Anlaya, z której ofertą można zapoznać się tutaj.

Efektywność laserowego usuwania tatuażu

Usuwanie tatuażu metodą laserową opiera się na wykonaniu serii zabiegów, prowadzących do stopniowego zaniku wzoru na skórze. Naturalną i całkowicie prawidłową reakcją jest wystąpienie w tym miejscu jaśniejszej plamy, jednak z czasem koloryt skóry wyrównuje się do właściwego poziomu. Pigment zaczyna zanikać zaraz po wykonaniu zabiegu, ale cały proces trwa zwykle kilka miesięcy. W zależności od zastosowanego barwnika, wykorzystuje się inną długość wiązki lasera. Czarne, niebieskie, granatowe oraz inne ciemne barwniki pochłaniane są przez fale o długości 1064 nm, natomiast jaśniejsze – falami o długości 532 nm. Po zakończeniu procedury na skórze mogą wystąpić niewielkie strupy, które po kilku dniach odpadają. Naturalnym zjawiskiem są też podrażnienia, zaczerwienienia i delikatne obrzęki, dlatego po laserowym usunięciu tatuażu nie wolno się opalać oraz korzystać z sauny i basenu przez okres kilku tygodni. Miejsc poddanych zabiegowi nie powinno się też podrażniać odzieżą, np. zbyt obcisłymi spodniami. Skórę należy pielęgnować kremami regenerującymi, łagodzącymi i nawilżającymi.

Skuteczność usuwania tatuażu

Laserowe usuwanie kolorowego tatuażu jest procesem wieloetapowym, dlatego zabieg ten należy wykonywać w kilku seriach. Ich częstotliwość oraz dokładna ilość pozostaje kwestią indywidualną, zależną od rodzaju i jakości barwnika, rozmiaru i głębokości wzoru czy wieku pacjenta. W przypadku profesjonalnych tatuaży wykonanych mocnymi i gęstymi pigmentami, konieczne jest zwykle wykonanie około 5-7 zabiegów. Jeżeli jednak wzór został naniesiony na skórę niezbyt profesjonalnie, do jego usunięcia powinno wystarczyć od 3 do 5 sesji. Z reguły zaleca się zachowanie około 4-8 tygodniowych odstępów między kolejnymi zabiegami, z których każdy przyczynia się do zmniejszenia widoczności tatuażu oraz prowadzi do jego ostatecznego zlikwidowania.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →