Mydło do golenia – czy potrafisz je stosować?

mydło do goleniaMydło do golenia należy do podstawowych męskich akcesoriów. Od jego jakości i sposobu przygotowania zależy w dużej mierze efekt golenia. Sprawdźmy więc, jak go prawidłowo używać.

Mydło stosowane do golenia na mokro służy do zmiękczenia włosków. Dzięki zawartości składników nawilżających i natłuszczających nie wysusza skóry. Zawiera składniki łagodzące, zapobiega podrażnieniom, a przyjemnie chłodzące aromaty zapewniają uczucie świeżości. Skóra zabezpieczona pianą powstającą z takiego mydła jest przygotowana na komfortowe i bezpieczne golenie.

Piana niezbędna do golenia może powstać z kremu lub mydła do golenia. Kto chce golić się zgodnie ze sztuką, nie powinien sięgać po gotową piankę. Nietakt z tym związany można porównać z faux pas wywołanym po podaniu frytek ze schabowym w wykwintnej, francuskiej restauracji. Niestety fakt ten wciąż ma miejsce mimo nieustającej pracy barberów. Nie popełnij tego błędu, bo w ten sposób zaprzeczasz całej kulturze golenia.

Golenie – niezbędna oprawa i akcesoria

Golenie na mokro to rytuał, który wymaga odpowiednich produktów i akcesoriów m.in.: mydła do golenia. Mydło do golenia wymaga przygotowania. Nie można go tak po prostu rozsmarować dłonią po twarzy. Musi mieć odpowiednią konsystencję, którą zapewnia użycie pędzla. Istnieje wiele sposób na przygotowanie mydła do golenia. Podajemy jeden z prostszych.

Mydło do golenia – przygotowanie

By przygotować odpowiednią pianę potrzebne są mydło do golenia w kostce, pędzel do golenia wykonany ze sprężystej, naturalnej szczeciny, miska do golenia, najlepiej tygielek z drewna, który dobrze trzyma wilgoć i nie wyślizguje się z mokrych rąk – wyjaśnia Bartosz Sikora ze sklepu barbersupply.pl.

Do tygielka należy wlać trochę gorącej wody, żeby go ogrzać. Następnie wylać wodę do umywalki. Pędzel również zmoczyć ciepłą wodę, Dobrze strzepnąć, by usunąć nadmiar wody. Przejechać kilkakrotnie po kostce mydła. Do golenia potrzeba go naprawdę niewiele. Dalej rozrabiać w tygielku. Na początku nie warto rozrabiać piany bezpośrednio na kostce, bo zużywa się dużo więcej mydła niż potrzeba. Nawet jeśli zabraknie piany w trakcie golenia, wystarczy lekko zanurzyć pędzel w ciepłej wodzie, by ponownie zapienić resztki mydła pozostające między włoskami.

Dalej należy pędzel włożyć do miseczki i delikatnie mieszać kolistymi ruchami. Wymaga to nieco wyczucia, z czasem nabiera się wprawy. Jeśli pędzel został mocno zamoczony wcześniej, to jest na nim dodatkowa ilość wody, która zaburza proporcje. Może się więc okazać, że trzeba będzie dodać trochę więcej mydła. W odwrotnej sytuacji, jeśli mydło się słabo spienia, można dodać odrobinę ciepłej wody.

Po minucie intensywnego mieszania powstaje ciepła, przyjemna, puszysta piana, którą można stosować do golenia. Jej przygotowanie trwa rzeczywiście nieco dłużej niż wyciśnięcie piany z pojemnika, ale przyjemność z jej używania jest też niewspółmiernie większa.

Po jakimś czasie przygotowanie piany z mydła do golenia nie powinno zajmować więcej niż 30 sekund. Używanie tygielka ma jeszcze jedną zaletę. Miseczka utrzymuje ciepło pędzla i piany. Gdy potrzebne jest drugie przejście nie trzeba posługiwać się zimnym pędzlem i kłaść na twarz chłodnej piany, co nie dostarcza przyjemnych odczuć.

Wersja dla zaawansowanych

Nie wymaga miseczki. Ponownie przejechać parę razy pędzlem po mydle i dalej rozrabiać pianę w zagłębieniu dłoni. Gdy całość nabierze kremowej konsystencji, piana jest gotowa do użycia. Mydło można rozprowadzić dłonią, pędzlem jedynie równomiernie rozkładając pianę lub zebrać jej nadmiar. Metoda ta ma jednak swoich przeciwników. Po pierwsze mydło wystyga, po drugie by zacząć się golić, trzeba spłukać dłoń, co sprawia, że konieczne jest wykonanie dodatkowej czynności.

Rozrabiania mydła bezpośrednio na twarzy nie polecamy, bo można się zalać wodą, albo piana spływa za uszy, na szyję, do nosa. By włosy były miękkie i lekko się goliły, dobrze by piana pozostała na zaroście ok. 3 minut. Po tym czasie można rozpocząć golenie brzytwą.

Sztuka golenia wraca do łask, bo wielu mężczyzn ceni sobie czystość i świeżość, którą zapewnia golenie na mokro. Mydło do golenia należy do niezbędnych akcesoriów, by zabieg ten mógł być bezpieczny, a samo golenie stało się przyjemnym rytuałem.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →