Nadpotliwość? Z tym można walczyć!

nadpotliwośc u mężczyznNadmierne pocenie się jest nie tylko nieprzyjemne. Tego typu przypadłość może stać się źródłem kompleksów i tym samym wpływać na pewność siebie i dobre samopoczucie. Zarówno przyczyn występowania, jak i sposobów leczenia nadpotliwości jest wiele. Nie wszystkie terapie przynoszą jednak spodziewany skutek. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje efektywnymi metodami leczniczymi.

Powody występowania przypadłości

Wydzielanie potu jest naturalnym procesem zdrowo funkcjonującego organizmu. Pocenie się trwa nieustannie. Kiedy ciało znajduje się w stanie spoczynku i przebywa w chłodnym pomieszczeniu, uwalnia niewielką ilość wody. Ze względu na wystąpienie czynników zewnętrznych proces ten może się jednak nasilić. Jeżeli organizm rozgrzeje się, rozpocznie intensywny wysiłek fizyczny lub narazi się na duże napięcie emocjonalne, pocenie znacznie się spotęguje.

Dzięki wydzielaniu potu, organizm ludzki może regulować wewnętrzne procesy cieplne. Gruczoły potowe kontrolowane są przez współczulny układ nerwowy. Czasami potliwość jest jednak nadmiernie wysoka. Wówczas organizm nie jest on odpowiednio chroniony przed przegrzaniem. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Gruczoły potowe mogą wydzielać zbyt dużo wody m. in. ze względu na zaburzenia hormonalne, silne emocje, nowotwory, menopauzę, otyłość, choroby neurologiczne lub spożywanie niektórych produktów spożywczych.

Sposoby leczenia

Z nadpotliwością można walczyć różnymi metodami. Jednym z popularniejszych sposobów jest zakupienie silnego antyperspirantu zawierającego chlorek aluminium. Trzeba go jednak odpowiednio stosować – przed snem, na oczyszczoną i suchą skórę co kilka dni. Bardzo ważne jest także stosowanie się do zasad higieny, częsta zmiana bielizny i ubrań, redukcja stresu oraz wietrzenie miejsca pracy. W walce z przypadłością poleca się także kąpiele i herbaty ziołowe (np. z szałwi).

Prawdziwym przełomem w leczeniu nadmiernej potliwości jest laseroterapia. Urządzenia wykorzystujące specjalne wiązki światła są w stanie skutecznie rozprawić się z nieprzyjemnym schorzeniem. Zabiegi wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Całkowicie bezpiecznym i skutecznym laserem jest urządzenie FOTONA Nd: YAG i Er: YAG. Aparat ten cechuje się sięganiem do głębokich struktur wszystkich typów skóry bez uszkadzania naskórka.Tego typu laser wykorzystuje np. Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii BellaZone.

Zalety lasera

Urządzenie FOTONA sprawia, że gruczoły potowe znikają pod wpływem kierowanego na nie ciepła, na które są bardzo wrażliwe. Na odpowiednie partie skóry prowadzi się stosowną wiązkę światła o odpowiednich parametrach. Wcześniej lekarz zwraca uwagę na wszelkie znamiona barwnikowe, przebarwienia lub inne zmiany skórne. Jeżeli trzeba – odpowiednio je zabezpiecza. Efekty zabiegów są trwałe, nie trzeba ich powtarzać. To właśnie niebywała skuteczność jest główną zaletą laseroterapii. Tego typu metoda charakteryzuje się także wysokim stopniem precyzyjności i bezpieczeństwa.

Warto zauważyć, że laseroterapię można wykorzystać podczas walki z prawie każdym problemem skórnym. Specjaliści z BellaZone dzięki laserowi FOTONA radzą sobie np. z trądzikiem, przebarwieniami, żylakami oraz zmarszczkami. Niestety, ten rodzaj leczenia nie jest odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Powinni z niej zrezygnować ludzie cierpiący na cukrzycę, epilepsję, nowotwory, łuszczycę oraz niektóre choroby krążenia. Laseroterapia jest nieodpowiednia także dla kobiet w ciąży.