Najczęstsze problemy z goleniem u mężczyzn – jak sobie z nimi radzić?

problemy z goleniemPanująca moda sprzyja odstawieniu na bok maszynek do golenia. Panowie z dumą mogą nosić brodę i wąsy, wpisując się tym samym w męski trend wizerunkowy. Nie brakuje i tych, którzy są jednak zwolennikami gładkiej skóry na twarzy. Niestety, wielu panów spotyka się podczas golenia z licznymi problemami. Jak im zaradzić?

Typowe problemy z goleniem

Podrażnienia, zacięcia, krosty i wrastające włosy to tylko jedne z licznych problemów, z jakimi borykają się mężczyźni podczas golenia – niezależnie od tego, czy wykorzystują do tego celu jednorazowe maszynki do golenia czy maszynki elektryczne.

Po goleniu mężczyzna może mieć wrażenie, jakby został odarty ze skóry na twarzy. Jest to związane z usuwaniem wierzchniej warstwy naskórka przy zbyt mocnym goleniu. Skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona. Efekt pieczenia lub uczucie ściągnięcia skóry to kolejne problemy związane z goleniem zarostu. Mogą one wynikać z uczulenia na zawarte w kosmetykach substancje, głównie zapachowe. W efekcie może dojść do kontaktowego zapalenia skóry, którego objawem są czerwone plamy i drobne pęcherzyki wypełnione płynem.

Naukowe aspekty golenia się

W 1937 roku miały miejsce pierwsze akademickie badania nad goleniem się. Przeprowadzili je naukowcy z Pittsburgha – Lester Hollander i Elbridge Casselman. Na podstawie eksperymentów odkryli oni, że:

  • Świeżo zgolone włosy zaczynają w pierwszym etapie bardzo szybko odrastać, aby później zwolnić tempo do poniżej 1 cm miesięcznie;
  • Kąt między włosami na twarzy a skórą, wynosi od 31 do 59 stopni;
  • Włosy składają się głównie z higroskopijnej keratyny, dlatego zmoczone łatwiej się golą, ponieważ stają się bardziej miękkie;
  • Podczas golenia usuwa się tyle samo włosów, co wierzchniej warstwy naskórka, co powoduje dyskomfort.

Naukowcy dowiedli, że podrażnienia po goleniu można skutecznie zminimalizować używając sztywniejszej piany do golenia i goląc się nie częściej niż raz na dwa dni. Badania Hollandera i Casselmana zostały przeprowadzone z zastosowaniem klasycznej maszynki z wymienną żyletką.

Jak się golić?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi pradziadowie golili twarz z wykorzystaniem bardzo ostrej brzytwy, której nadawano odpowiedni kształt na skórzanym pasie. Później do użycia weszły maszynki na żyletkę, a dziś mężczyźni korzystają z maszynek jednorazowych, maszynek z wymiennymi ostrzami lub z golarek elektrycznych. Do tego wykorzystuje się mydło, piankę, żel lub krem do golenia, aby zmiękczyć zarost i ułatwić jego usuwanie.

Prawidłowe golenie wymaga praktyki. Najlepiej naprężyć skórę palcami i dopiero wtedy poprowadzić ostrze maszynki z góry na dół, bez zbyt mocnego przyciskania ostrza do skóry. Nieprawidłowe naciągnięcie skóry powoduje, że łatwo ją zaciąć.

Miękkie i lekkie golenie, przy prowadzeniu maszynki pod odpowiednim kątem w stosunku do kierunku wzrostu włosków oraz wykorzystywanie hipoalergicznych kosmetyków, powinno skutkować bezproblemowym goleniem.