Najczęstsze problemy z goleniem u mężczyzn – jak sobie z nimi radzić?

problemy z goleniemPanująca moda sprzyja odstawieniu na bok maszynek do golenia. Panowie z dumą mogą nosić brodę i wąsy, wpisując się tym samym w męski trend wizerunkowy. Nie brakuje i tych, którzy są jednak zwolennikami gładkiej skóry na twarzy. Niestety, wielu panów spotyka się podczas golenia z licznymi problemami. Jak im zaradzić?

Typowe problemy z goleniem

Podrażnienia, zacięcia, krosty i wrastające włosy to tylko jedne z licznych problemów, z jakimi borykają się mężczyźni podczas golenia – niezależnie od tego, czy wykorzystują do tego celu jednorazowe maszynki do golenia czy maszynki elektryczne, np.: marki Gillette.

Po goleniu mężczyzna może mieć wrażenie, jakby został odarty ze skóry na twarzy. Jest to związane z usuwaniem wierzchniej warstwy naskórka przy zbyt mocnym goleniu. Skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona. Efekt pieczenia lub uczucie ściągnięcia skóry to kolejne problemy związane z goleniem zarostu. Mogą one wynikać z uczulenia na zawarte w kosmetykach substancje, głównie zapachowe. W efekcie może dojść do kontaktowego zapalenia skóry, którego objawem są czerwone plamy i drobne pęcherzyki wypełnione płynem.

Naukowe aspekty golenia się

W 1937 roku miały miejsce pierwsze akademickie badania nad goleniem się. Przeprowadzili je naukowcy z Pittsburgha – Lester Hollander i Elbridge Casselman. Na podstawie eksperymentów odkryli oni, że:

  • Świeżo zgolone włosy zaczynają w pierwszym etapie bardzo szybko odrastać, aby później zwolnić tempo do poniżej 1 cm miesięcznie;
  • Kąt między włosami na twarzy a skórą, wynosi od 31 do 59 stopni;
  • Włosy składają się głównie z higroskopijnej keratyny, dlatego zmoczone łatwiej się golą, ponieważ stają się bardziej miękkie;
  • Podczas golenia usuwa się tyle samo włosów, co wierzchniej warstwy naskórka, co powoduje dyskomfort.

Naukowcy dowiedli, że podrażnienia po goleniu można skutecznie zminimalizować używając sztywniejszej piany do golenia i goląc się nie częściej niż raz na dwa dni. Badania Hollandera i Casselmana zostały przeprowadzone z zastosowaniem klasycznej maszynki z wymienną żyletką.

Jak się golić?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi pradziadowie golili twarz z wykorzystaniem bardzo ostrej brzytwy, której nadawano odpowiedni kształt na skórzanym pasie. Później do użycia weszły maszynki na żyletkę, a dziś mężczyźni korzystają z maszynek jednorazowych, maszynek z wymiennymi ostrzami lub z golarek elektrycznych. Do tego wykorzystuje się mydło, piankę, żel lub krem do golenia, aby zmiękczyć zarost i ułatwić jego usuwanie.

Prawidłowe golenie wymaga praktyki. Najlepiej naprężyć skórę palcami i dopiero wtedy poprowadzić ostrze maszynki z góry na dół, bez zbyt mocnego przyciskania ostrza do skóry. Nieprawidłowe naciągnięcie skóry powoduje, że łatwo ją zaciąć.

Miękkie i lekkie golenie, przy prowadzeniu maszynki pod odpowiednim kątem w stosunku do kierunku wzrostu włosków oraz wykorzystywanie hipoalergicznych kosmetyków, powinno skutkować bezproblemowym goleniem.