Nastolatek na siłowni

nastolatekWokół kwestii treningu siłowego nastolatków urosło wiele mitów, ale nie wszystkie są zupełnie nieprawdziwe. Jedno jest pewne: młody człowiek musi zachować na siłowni szczególną ostrożność. Jego ciało wciąż rośnie, układ kostny nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i dlatego nie może jeszcze korzystać ze wszystkich maszyn i przyrządów siłowych. Ale w wielu przypadkach trening nastolatka jest wręcz wskazany!

Nastolatek, czyli kto?

Należy od razu wyjaśnić, że regularny, siłowy trening jest dopuszczalny tylko u nastolatków między piętnastym a dziewiętnastym rokiem życia. Jeśli jeszcze nie osiągnąłeś tego wieku, nie znaczy to, że nie powinieneś w ogóle uprawiać sportów. Przeciwnie, aktywność fizyczna jest potrzebna w każdym wieku, jeśli tylko nie istnieją medyczne przeciwwskazania do jej zażywania.

Kiedy trening nastolatka jest wskazany?

Organizm człowieka nie rośnie harmonijnie, dlatego elementy ciała nastolatków nie zawsze zachowują doskonałe proporcje człowieka witruwiańskiego. Nie zawsze w parze idzie też rozwój w obrębie układu kostnego i mięśniowego. Dlatego jeśli człowiek rośnie zbyt szybko, trening na siłowni jest dla niego rekomendowany. By udźwignąć ciężar własnego ciała i nie doprowadzić m.in. do krzywizny pleców, nastolatek powinien rozwijać mięśnie podtrzymujące kręgosłup, ale przy tym za bardzo go nie obciążać. Do takiego treningu najlepiej posłużą specjalne, zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia maszyny, które posiadają profilowane, regulowane siedzenia, dopasowujące się do użytkownika. Ale nawet wtedy wskazane jest, by nad zachowaniem prawidłowej pozycji czuwał trener lub rehabilitant.

W przerwie meczu

Nie daj się przekonać, że jesteś za młody, by uprawiać sport. Ważne, żebyś zachował właściwe proporcje i zbytnio nie przeciążał stawów. Jeśli biegasz sporo po boisku, to świetnie, ale ćwiczenia na siłowni traktuj jako przerwę między gwizdkami. Pojedynczy trening nastolatka powinien trwać maksymalnie pół godziny. Przyjęło się również, że nastolatek powinien wykorzystywać 50% swoich możliwości. To trudne, gdy widzisz starszych kolegów, którzy podnoszą ciężary, gdy wchodzisz na salę i pewnie robią to jeszcze długo po twoim wyjściu. Ale jeśli chcesz osiągnąć podobne wyniki, dopasuj ćwiczenia do swoich warunków i nie rzucaj się od razu na sztangę. Możesz zacząć od ćwiczeń, które wykorzystują ciężar twojego ciała, a więc nie rezygnuj ze starych dobrych pompek, wypadów i podciągnięć. Coraz więcej siłowni udostępnia również swoim klubowiczom systemy taśm podwieszanych, takich jak TRX, AreoSling czy CrossCore. Trener nauczy Cię, jak wykorzystywać ich potencjał, by wzmocnić wszystkie części ciała.

Pamiętaj!

Nie oglądaj się na innych, oni też kiedyś zaczynali i na pewno nie będą się z ciebie śmiać. A jeśli trafisz na pozytywnych ludzi, doradzą Ci i pomogą.