Próchnica- zanikający, ale istotny problem Polaków

Próchnica jest najczęściej spotykaną chorobą zębów, występującą zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Mimo, że wśród Polaków występuje tendencja większej dbałości o stan uzębienia, to nieleczona próchnica wciąż jest poważnym problemem, który dotyczy znacznej części społeczeństwa. Dlatego też stomatolodzy nawołują do podjęcia w porę leczenia zębów, a przede wszystkim do przestrzegania zasad higieny i częstszych wizyt kontrolnych w gabinetach dentystycznych.

Wiele osób nie chodzi do stomatologa z powodu strachu przed bólem, a także w wyniku nieprzyjemnych doświadczeń, z jakimi mieli do czynienia w przeszłości. Tymczasem wizyta u dentysty wcale nie musi wiązać się z przykrymi przeżyciami i bólem podczas zabiegu borowania, czyli oczyszczania ubytków. O tym, że leczenie stomatologiczne może przebiegać całkowicie bezboleśnie i w komfortowych warunkach, przekonuje personel Praktyki Stomatologicznej Viscardi, mającej swoją siedzibę w Tychach. Jest to Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, tworzony przez specjalistów z dużym doświadczeniem medycznym i oferujący szeroki wachlarz usług stomatologicznych na najwyższym poziomie. Szczegóły oferty placówki znajdują się na stronie internetowej viscardi.com.pl.

Pacjenci, zgłaszający się do kliniki Viscardi, mogą w każdym momencie liczyć na wsparcie i poradę specjalistów. Osoba, która decyduje się na leczenie, ma do dyspozycji jednego lekarza, który dobrze poznaje jego problemy stomatologiczne, co umożliwia dobranie optymalnej w danym przypadku terapii i szybkie osiągnięcie zadowalających efektów. Stomatolodzy dążą do tego, aby w możliwie krótkim czasie przeprowadzić wszystkie niezbędne zabiegi, od stomatologii zachowawczej, przez endodoncję i ortodoncję, aż do działań profilaktycznych. Mając na względzie pełen komfort i zdrowie pacjentów, lekarze przypominają im o regularnych wizytach kontrolnych, które umożliwiają wczesne wykrycie zmian chorobowych i skuteczne, mało inwazyjne ich leczenie.

Leczenie zachowawcze zęba polega przede wszystkim na usuwaniu próchnicy i odbudowie tkanek zęba za pomocą materiałów światłoutwardzalnych. Leczenie to pozwala na odbudowanie anatomicznego kształtu zęba, jego relacji z sąsiednimi zębami oraz zębami przeciwstawnymi, co umożliwia pełne odtworzenie jego naturalnej funkcji w jamie ustnej i jego wyglądu. Za pomocą nowoczesnych metod stomatolog przywraca piękny, naturalny wygląd oraz funkcjonalność zęba.

Tego typu leczenie zatrzymuje proces demineralizacji zęba, który powoduje próchnica i zapobiega całkowitemu rozpadowi jego struktury. Próchnica powstaje w wyniku działania bakterii streptokoków, które są zdolne do wytwarzania kwasów w wyniku metabolizowania cukrów. Kwaśne środowisko powoduje demineralizację szkliwa, co pozbawia zęby naturalnej ochrony, a bakterie wnikają w głąb zęba. Im szybciej zostaje wówczas podjęta interwencja stomatologiczna, tym mniejsza część zęba zostaje zaatakowana przez bakterie. Natomiast im rozleglejsza jest próchnica, tym leczenie jest głębsze i bardziej radykalne. Postępujący proces próchniczy jest niebezpieczny dla zdrowia, bowiem może spowodować stan zapalny miazgi zęba lub jej martwicę, co w rezultacie wiąże się z koniecznością leczenia kanałowego, a nawet usunięcia zęba.

Leczenie zachowawcze zębów może przebiegać bezboleśnie, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Bezbolesne zabiegi stomatologii zachowawczej są przeprowadzane m.in. w gabinecie stomatologicznym Viscardi, mającym siedzibę w Tychach. Szczegółowy opis kliniki i jej oferta znajdują się na stronie internetowej viscardi.com.pl.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →