Przyczyny i leczenie pękających pięt

O stopy powinien dbać każdy, niezależnie od wieku ani płci. Stopy są szczególną częścią naszego ciała i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dolegliwości, które mogą być efektem zaniedbania często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jednym z problemów, z którymi pacjenci odwiedzają podologa są pękające pięty.

Stopy wymagają pielęgnacji całorocznej

Stopy są częścią ciała, o której często zapominamy. Przez wiele miesięcy w ciągu roku chowamy je w skarpetkach i zakrytych butach. Przypominamy sobie o nich wiosną lub latem, kiedy chcemy założyć sandały czy klapki. Wtedy dopiero odwiedzamy gabinet kosmetyczny lub podologiczny i wykonujemy pedicure podstawowy lub leczniczy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że takie zachowanie może być przyczyną wielu dolegliwości stóp. Z powodu niewłaściwej higieny mogą pojawić się problemy z odciskami, modzelami, wrastającymi paznokciami, grzybicą lub pękaniem pięt.

Bolesny problem pękających pięt

Skóra na stopach jest kilka razy grubsza niż na pozostałych częściach ciała. Z tego powodu często staje się sucha i szorstka. Ponadto nie występują w niej gruczoły łojowe, co wzmaga problem przesuszenia. Predyspozycje genetyczne, brak witamin (zwłaszcza wit. A), otyłość, cukrzyca, łuszczyca, grzybica, niewłaściwa pielęgnacja oraz nieodpowiednie obuwie to czynniki powodujące bolesne pękanie skóry na piętach. Skóra na piętach, pod wpływem obciążenia i braku elastyczności może pękać. Przyczynia się do tego również nadmiernie rogowaciejący naskórek, który nie jest regularnie złuszczany i usuwany. Jeżeli nie wiesz, jak robić to prawidłowo, to pomoże ci podolog warszawa.

Leczenie i zapobieganie pękaniu pięt

Spękana skóra na piętach to nie tylko defekt kosmetyczny. Powstałe pęknięcia, jeśli nie zostaną wyleczone, będą się pogłębiać i tworzyć bolesne rany. Rany na stopach to zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnej, grzybiczej czy wirusowej. Aby nie dopuścić do pogłębienia się problemu i komplikacji należy udać się do podologa, który wyleczy tę dolegliwość. W profilaktyce pękających pięt bardzo ważna rolę odgrywa codzienna pielęgnacji stóp. Ważne jest, aby regularnie złuszczać martwy naskórek ze stóp i nakładać na nie nawilżające oraz natłuszczające kosmetyki.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →