Skutecznie leczenie odcisków, modzeli, nagniotków

Skutecznie leczenie odcisków, modzeli, nagniotków

Skutecznie leczenie odcisków, modzeli, nagniotkówPiękne buty niestety nie zawsze są wygodne. Ba, w większości przypadków chodzenie w nich to katorga, więc radość z zakupu nowego obuwia nie trwa długo. Oczywiście prawie każde buty trzeba „rozchodzić”, muszą się lekko dopasować do stóp właściciela, prawda? To, że nowe buciki gdzieniegdzie obetrą, pojawi się odcisk nie jest jakimś wielkim dramatem. Gorzej, jeżeli odciski, czy to modzele, czy nagniotki ciągle nawracają uniemożliwiając normalne chodzenie. Wówczas należy znaleźć przyczynę – pomoże w tym specjalista od stóp, czyli podolog, który przy okazji usunie bolesne odciski i udzieli wskazówek na temat tego jak dbać o stopy, by były zdrowe.

Odciski, nagniotki, modzele – czym się różnią?

Chociaż zarówno odciski, nagniotki, jak i modzele powstają na stopach i są zaliczane do urazów mechanicznych, to jednak występują pomiędzy nimi istotne różnice. Odciski są zmianami, które mogą się zrobić w ciągu zaledwie kilku godzin, na skutek powtarzającego się nacisku, przeważnie w skutek chodzenia w niewygodnym obuwiu. To, co je łączy z modzelami to fakt, że powstają w tych samych miejscach, czyli głównie między palcami, na podeszwach stóp, czy też na stawach palców. Klasyczne odciski to jednak nie modzele. Modzele są bezbolesne, w przeciwieństwie do odcisków, czy nagniotków, mimo to modzele są zrogowaciałą, martwą tkanką, którą należy usunąć. Po czym je poznać? Są przeważnie żółte, rzadziej szare. Problem z modzelami jest taki, że z czasem stają się coraz głębsze i mogą drażnić tkanki miękkie podczas chodzenia. Poza tym, im są starsze, tym trudniej je szybko usunąć. Jeżeli zauważysz zmiany między palcami w kolorze żółtym to są to prawdopodobnie nagniotki. Są twardsze niż modzele, dlatego gdy wywiera się na nie nacisk to bolą. Przeważnie zmagają się z nimi kobiety, które chodzą w ciasnym obuwiu ze zwężonymi noskami.

Jak zapobiegać odciskom, modzelom i nagniotkom?

By nie zmagać się z odciskami, modzelami, czy nagniotkami należy znaleźć przyczynę problemu. Czynnikiem wywołującym zmiany może być niewygodne obuwie, dlatego jeżeli podejrzewasz, że za Twoje problemy odpowiadają buty, to spróbuj po wyleczeniu odcisków pochodzić przez jakiś czas w wygodniejszym obuwiu. Jeżeli to pomoże, będziesz znać przyczynę. Jeżeli jednak problem będzie nawracać mimo zmiany butów, to warto się zastanowić nad zleceniem wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych, najlepiej wkładek termoplastycznych, które dostosowują się do kształtu stóp. Jeżeli oprócz odcisków, nagniotków, czy modzeli cierpisz też na haluksy, płaskostopie poprzecze lub inne deformacje, to takie wkładki rozwiążą Twoje problemy raz na zawsze. Wspomniane wkładki ortopedyczne pomagają też w leczeniu i zapobieganiu mikrourazów rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa, dlatego warto w nich chodzić, choćby profilaktycznie. Jednym z powodów problemów ze stopami może być również otyłość, więc jeżeli masz do zrzucenia „kilka” zbędnych kilogramów, to warto to zrobić, zobaczysz jaką ulgę poczują Twoje stopy.

Domowe sposoby na odciski, nagniotki, modzele

Domowe sposoby na odciski, nagniotki, modzele to poza profilaktyką opisaną powyżej również moczenie stóp w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, z dodatkiem np. mydła, soli morskiej lub naparu z rumianku. Warto również zaopatrzyć się w jakiś dobry krem do stóp z kompleksem witamin, który odżywi skórę, nada jej elastyczności i przyspieszy gojenie odcisków, nagniotków lub modzeli. Dobrze by było gdyby preparat miał w sobie wyciąg z nagietka i lanolinę. Dobrym sposobem na pozbycie się zrogowaciałego naskórka są również peelingi przeprowadzane raz na jakiś czas.

Leczenie odcisków, nagniotków i modzeli u podologa

Żeby leczenie odcisków, nagniotków i modzeli było skuteczne i obyło się bez powikłań to należy wybrać się do podologa, specjalisty od stóp. Jeżeli zdecydujemy się na działanie we własnym zakresie możemy „zafundować” sobie zakażenie bakteryjne lub grzybiczne. U podologa, który ma odpowiednio wyposażony, sterylny gabinet pozbycie się omawianych zmian będzie szybkie i bezpieczne dla zdrowia. Usuwanie odcisków, nagniotków, czy modzeli to tylko część codziennej pracy podologa, który zajmuje się również leczeniem grzybicy stóp i paznokci, pękających pięt, czy wrastających paznokci u stóp. Jeżeli więc borykasz się z którąś z wyżej wymienionych dolegliwości to podolog Ci na pewno pomoże. Wracając do tematu, usuwanie nagniotków czy modzeli odbywa się przy użyciu sterylnych narzędzi i jednorazowych materiałów, dzięki czemu nie musisz obawiać się o to, że zarazisz się jakąś chorobą. Frezarka diamentowa lub w przypadku większych zmian skalpel szybko załatwią sprawę. Do usunięcia nagniotków można też użyć lasera CO2, by pozbyć się martwej tkanki. Jest to nieinwazyjne rozwiązanie, po którym stopa szybciej „dochodzi do siebie”. Z reguły usuwanie zmian na stopach nie jest bolesne, wszystko zależy od ich wielkości, dlatego jeżeli odciski, nagniotki, czy modzele są „świeże” łatwiej je usunąć i krótszy jest też czas regeneracji naskórka. Zadbaj o swoje stopy, bo w końcu dzięki nim każdego dnia się poruszasz. Jeżeli będą zdrowe zawsze zaprowadzą Cię tam gdzie chcesz.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →