Stulejka u dorosłych – przyczyny powstawania

stulejkaWbrew powszechnie panującym opiniom problem występowania stulejki nie dotyczy tylko dzieci, okazuje się bowiem, iż ta sprawa spędza sen z powiek również dorosłym mężczyznom. Ta najczęściej występująca patologia w budowie napletka może przybrać postać wady nabytej, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i już od najmłodszych lat nauka prawidłowej higieny.

Męskie prącie jest zbudowane z trzonu składającego się z ciał jamistych, które podczas erekcji wypełniają się krwią, oraz żołędzi – części przykrytej fałdem skórnym, czyli napletkiem. Napletek pełni funkcję ochronną, osłania wrażliwą skórę żołędzi. Fizjologicznie prawidłowy napletek powinien bez oporu i bez bólu dać się odprowadzić z żołędzi, zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas wzwodu. Napletek z żołędziom łączy fałd skóry, zwany wędzidełkiem, który uniemożliwia zsunięcie napletka zbyt daleko poza rowek zażołędny.

Stulejką nazywamy patologiczny stan napletka, kiedy ujście zejścia napletka jest zwężone i uniemożliwia odprowadzanie napletka poza żołądź penisa. W takim przypadku mówimy o stulejce całkowitej. Ze stulejką częściową mamy do czynienia, gdy napletek zsuwa się, kiedy penis znajduje się w stanie spoczynku, jednak podczas wzwodu odprowadzenie napletka jest niemożliwe. Za stulejkę uważamy także stan, kiedy napletek zsuwa się do rowka zażołędnego, jednak podczas erekcji wywołuje dyskomfort oraz ból.

Stulejka jest problemem powszechnym. Badania pokazują, że dotyczy około 8-12% męskiej populacji. W przeszłości uważano stulejkę za wadę tylko i wyłącznie wrodzoną, jednak dzisiejsza medycyna nie zgadza się z tymi opiniami, gdyż w rzeczywistości bardzo duża część stulejek jest nabyta. Stan patologiczny może pojawić się zarówno u dzieci, nastolatków, jak i dorosłych mężczyzn. Jak wygląda stulejka  i jakie są główne przyczyny powstawania stulejki nabytej? Czytaj więcej również na https://www.tourmedica.pl/zabiegi/leczenie-stulejki-chirurgiczne/ .

Zaniedbania higieny najczęstszym powodem występowania stulejki nabytej

Niezwykle istotna jest profilaktyka. Już w dzieciństwie warto tłumaczyć chłopcom, jak ważna jest prawidłowa higiena intymna, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko nawyku odsuwania napletka i dbania o czystość żołędzi. Odpowiednia profilaktyka pomoże uniknąć kłopotów ze stulejką w przyszłości. Główną przyczyną występowania stulejek są bowiem zaniedbania higieny intymnej. Przeprowadzono badania, których wyniki jednoznacznie dowodzą, iż około 70% przypadków stulejki nabytej u dorosłych mężczyzn spowodowane jest nadmiernym nagromadzeniem się mastki pod penisem, co wynika z zaniedbania higieny żołędzia. Brak odpowiedniej higieny sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Pod napletkiem gromadzi się złuszczony naskórek, fragmenty nasienia oraz moczu, co stanowi „wymarzone” środowisko dla bakterii. Nieleczone stany zapalne prowadzą do występowania obrzęków, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe odprowadzenie napletka.

Kolejnym błędem, jaki często popełniają mężczyźni, jest próba zsunięcia napletka na siłę. W ten sposób powstają uszkodzenia warstw powierzchniowych napletka. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż urazy przynoszą ból, a rany goją się bardzo długo, pozostawiając blizny. Powstawanie rejonów bliznowacenia jest kolejną z przyczyn występowania stulejki nabytej. Blizny powodują, że napletek staje się jeszcze mniej elastyczny, a jego odprowadzenie do rowka zażołędnego jest trudne bądź niemożliwe. Samodzielne próby odprowadzenia napletka mogą skutkować wystąpieniem załupka, czyli odwrotności stulejki. Załupek wiąże się z niemożnością sprowadzenia napletka na żołądź.

Stulejka wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Może dojść do zakażania bakteriami, a w konsekwencji zakażenie dociera do dróg moczowych. Jednym z możliwych powikłań stulejki są choroby nerek. Stulejka utrudnia życie seksualne, gdyż wiąże się z zaburzeniami erekcji, którym może towarzyszyć silny ból. Pamiętajmy, iż nieleczona stulejka jest groźna nie tylko dla mężczyzny, ale również dla jego partnerki – może być przyczyną nawracających infekcji intymnych przenoszonych drogą płciową.

Aby leczenie stulejki okazało się skuteczne, należy najpierw skutecznie wyleczyć stany zapalane występujące pod napletkiem. Dopiero wtedy można rozpocząć właściwe leczenie, które polega na wykonaniu zabiegu przeprowadzanego najczęściej w znieczuleniu miejscowym.