Whisky – jak pić?

whisky

Whisky uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych mocny alkoholi – nic dziwnego zatem, że spożywanie tego wyjątkowego trunku w kręgach znawców przypomina niekiedy ceremonię. Dla prawdziwych koneserów istotne jest bowiem nie tylko to, w jakich szklankach i z czym podamy whisky, ale też to, jaka jest jej temperatura i w jaki sposób ją degustujemy. A zatem – jak pić whisky, by nie popełnić gafy? I z czym łączyć ten szlachetny napitek, by uzyskać doskonałą kompozycję smakową? Wyjaśniamy w artykule!

Jak pić whisky? W specjalnych szklankach!

Jak pić whisky Ballantine’s i inne trunki z górnej półki? Zacznijmy od podstaw i zaopatrzmy się w odpowiednie szkło. Doskonałym wyborem będzie szklanka typu old fashioned, czyli ta o grubym i ciężkim dnie. Koneserzy degustują whisky także z tulipanowych kieliszków. Jeśli pragniemy pójść w ich ślady, jednak nie mamy specjalnych kieliszków do tego trunku, możemy wykorzystać te przeznaczone do brandy. Pamiętajmy, że whisky najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej!

Picie whisky – jak wygląda degustacja?

W pierwszej kolejności degustator powinien nacieszyć oczy barwą trunku – w tym celu może kieliszek lub szklankę delikatnie przechylić, a ponadto, dla kontrastu, podłożyć pod nią białą kartkę lub chustkę. Następnie smakosz może przejść do oceny zapachu whisky, zbliżając naczynie z trunkiem powoli do nosa i stopniowo chłonąc jego aromat. Po wyrobieniu sobie opinii na temat zapachu napitku pozostaje już tylko jedno – poznanie bogactwa smaków oferowanych przez alkohol. Picie whisky w trakcie degustacji powinno być niespieszne, koneser powinien wypełniać usta niewielką ilością alkoholu i przed przełknięciem postarać się zidentyfikować jak największą liczbę smaków. Ostatnim elementem podlegającym ocenie jest finisz trunku.

Z czym się pije whisky?

Chociaż dla wielu koneserów połączenie whisky z jakimkolwiek dodatkiem uchodzi niemalże za profanację, z wykorzystaniem tego szlachetnego alkoholu jesteśmy w stanie przyrządzić bardzo interesujące drinki. Jedno z najpopularniejszych połączeń powstaje oczywiście z colą. Miłośnicy koktajli na bazie tego mocnego alkoholu często decydują się także na whisky ze spritem, czy też whisky z sokiem jabłkowym. Coraz większą popularnością cieszą się także drinki z whisky i sokiem pomarańczowym. Z czym jeszcze możemy pić whisky? Np. z syropem trzcinowy i sokiem z cytryny (Whisky Sour) czy likierem Amaretto (Ojciec Chrzestny).

Jak pić whisky single malt?

Whiskey irlandzka, amerykańska i szkocka whisky – jak pić te wyśmienite trunki? Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem alkoholu mamy do czynienia. Whisky typu single malt w opinii licznych koneserów uchodzą za trunki lepsze od whisky mieszanych, dlatego też, zdaniem smakoszy, powinny być spożywane wyłącznie solo, w odróżnieniu od whisky blended, które mogą być pite z wodą lub lodem, a także wykorzystywane do przeróżnych drinków. Pamiętajmy jednak, że także wśród whisky wielosłodowych znajdziemy alkohole najwyższej jakości, których degustacja może dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń!

Przekąski do whisky? Czemu nie!

Tłumaczyliśmy już obszernie, jak pić whisky zgodnie z zaleceniami ekspertów. Czym jednak ten wyjątkowy trunek o miedzianej barwie możemy „zagryźć”, aby dodatkowo podkreślić jego smak? Wszystko zależy od danej whisky. Do oryginalnej szkockiej śmiało podać możemy gorzką czekoladę ze skórką pomarańczy, do amerykańskiej natomiast – ciemną czekoladę z pikantnymi nutami chili. Ciekawych doznań smakowych możemy oczekiwać także, przegryzając dobrą, dymną whisky serem Cheddar, natomiast alkohol, w którym wyczuwamy przyjemnie słodkie akcenty, sprawdzi się w towarzystwie serów lekkich lub słodkich bakalii. Jeśli szczególnie interesują nas przekąski do whisky, pamiętajmy także, że interesujący nas napitek smakuje świetnie w towarzystwie potraw mięsnych – pieczeni i steków – oraz wędzonego łososia czy węgorza.

Liczymy na to, że nasze porady związane z tym, jak pić whisky i z czym warto łączyć ten specjalny trunek w poszukiwaniu nowych doświadczeń smakowych, zainteresują każdego miłośnika mocnych alkoholi. Wiele dodatkowych informacji na temat trunków z całego świata znajdziesz na stronie Winnicalidla.pl. Za pośrednictwem platformy zarezerwujesz też wybrane alkohole!

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →