Wypadają ci włosy? Z problemem może poradzić sobie osocze bogatopłytkowe

wypadające włosy łysienie

wypadające włosy łysienieProblem nadmiernie wypadających włosów dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Szacuje się, że trzech na czterech mężczyzn oraz co druga kobieta doświadczy tego zjawiska w ciągu swojego życia.

Przyczyny łysienia

Najczęstszym typem łysienia jest tzw. łysienie androgenowe, wynikające z obecności we krwi pochodnej testosteronu – dihydrotestosteronu. Hormon ten, nazywany niekiedy męskim hormonem płciowym, rzeczywiście występuje w znacznie większych ilościach u mężczyzn, jednak u kobiet także jest fizjologicznie produkowany. Pełni on szereg bardzo ważnych funkcji, które u mężczyzn wiążą się głównie z prawidłowym rozwojem płciowym, zarówno w okresie prenatalnym, jak i po urodzeniu, w okresie dojrzewania i płodności.

Na obecność dihydrotestosteronu wrażliwe są niestety także mieszki włosowe, w których wywołuje on skrócenie fazy anangenowej (wzrostu włosa) i wydłużenie fazy telogenowej (spoczynkowej). To właśnie ten efekt odpowiedzialny jest za powstawanie łysienia.

Skąd zatem łysienie androgenowe u kobiet? Do wypadania włosów pod wpływem dihydrotestosteronu u kobiet dochodzi albo w przypadku chorobowego zwiększenia stężenia tego hormonu we krwi, albo przez zaburzenie proporcji pomiędzy ilością estrogenów i androgenów, a także z powodu stosowania hormonalnej antykoncepcji. W warunkach fizjologicznych natomiast do takich zmian proporcji hormonów płciowych u kobiet dochodzi po okresie menopauzy, co tłumaczy późniejsze występowanie łysienia androgenowego u kobiet.

Nie tylko jednak androgeny, ale też szereg stanów chorobowych, sprzyjają utracie włosów. Wśród nich wymienia się zaburzenia endokrynologiczne, z niedoczynnością tarczycy w pierwszym rzędzie, choroby autoimmunologiczne, a wśród nich przede wszystkim toczeń, łuszczycę i chorobę Hashimoto, zaburzenia metaboliczne, w tym te związane z otyłością oraz cukrzycę. Warto pamiętać także, że istotnym czynnikiem ryzyka pojawienia się łysienia jest też stres. Ponadto szereg niedoborów pokarmowych, zakażenia skóry, w tym przede wszystkim grzybice, stosowanie niektórych leków, czy zatrucia metalami ciężkimi, mogą sprawić, że zaczniemy szybciej tracić włosy.

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym

Każde podjęcie leczenia łysienia powinniśmy zacząć od postawienia właściwej diagnozy i określenia, czy przyczyną naszego problemu nie jest choroba, którą da się leczyć. Dopiero później możemy się zdecydować na skorzystanie z zabiegów, jakie oferuje nam współczesna medycyna.

Spośród wielu metod walki z łysieniem ciekawą i przede wszystkim bezpieczną propozycją są zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. Są to zabiegi biostymulujące, mające pobudzić do pracy uśpione mieszki włosowe. Ten rodzaj terapii ma już swoją ugruntowaną pozycję w medycynie estetycznej i poza łysieniem stosowany jest w celu uelastycznienia i ujędrnienia skóry, wygładzania zmarszczek i fałdów, czy też przyspieszenia procesów gojenia po innych zabiegach medycyny estetycznej.

Podstawowym pytaniem jest, jak tego typu zabieg może pomagać w walce z łysieniem. Okazuje się, że płytki krwi nie służą w organizmie człowieka jedynie zapewnieniu sprawnego tamowania krwawienia, ale posiadają w swoim wnętrzu szereg cząsteczek, w tym czynników wzrostu, które uwalniane są w procesie tzw. aktywacji płytek. Czynniki wzrostu odpowiadają w organizmie człowieka za regulowanie procesów regeneracji, wzrostu, przebudowy i tworzenia nowych tkanek.

Podczas zabiegów z osoczem bogatopłytkowym od pacjenta pobierana jest jego własna krew, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej i poważnych powikłań. Następnie taka krew jest odwirowywana, a do preparatu zawierającego dużą liczbę płytek zawieszonych w osoczu dodawany jest aktywator, który uwalnia z ich wnętrza wspomniane czynniki wzrostu.

Na kolejnym etapie, metodą mezoterapii igłowej, taki preparat wprowadzany jest do skóry, w której chcemy, aby mieszki włosowe na nowo podjęły swoją pracę. Ponieważ działanie osocza opiera się na biostymulacji, na efekty tej terapii trzeba poczekać. Dla uzyskania właściwej odpowiedzi zazwyczaj potrzeba przeprowadzenia kilku zabiegów, choć szczegółowe schematy zależą od doświadczeń ośrodków oferujących takie terapie. Może to być na przykład schemat trzech zabiegów w odstępie kilku miesięcy.

Inne terapie

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, choć coraz popularniejsze, nie są oczywiście jedyną dostępną opcją terapeutyczną w przypadku łysienia. Współczesna medycyna oferuje także leczenie farmakologiczne, zarówno pod postacią preparatów o działaniu miejscowym, jak i przyjmowanych doustnie, a także laseroterapię czy przeszczepianie włosów żywych lub sztucznych. Każda z metod ma swoje wady i zalety, które zawsze trzeba rozważyć, zanim podejmie się ostateczną decyzję o wyborze.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →