Wypadanie i przerzedzenie włosów u mężczyzn – czy to początki łysienia?

wypadanie włosów u mężczyznPrzerzedzanie się włosów i łysienie jest odbierane przez mężczyzn z takim samym przerażeniem, jak zauważone przez kobietę pierwsze zmarszczki lub siwe włosy – czy to naprawdę oznaka starości? Oczywiście, zmarszczki i siwe włosy to zazwyczaj efekt upływającego czasu. Jednak przerzedzenie się włosów i łysienie, nie zawsze mają związek z ogólnym procesem starzenia się. Nierzadko bowiem zdarza się, że łysieć zaczynają młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat. Od czego zależy kondycja męskich włosów? I czy można w jakiś sposób zapobiec łysieniu?

Wypadanie włosów u mężczyzn – czy jest się czym martwić?

Pod koniec dnia, każdy człowiek, jest lżejszy o jakieś 80-100 włosów – jest to całkiem normalne zjawisko, bowiem tak właśnie wygląda naturalny cykl rozwojowy włosów. Czasami jednak wypadanie włosów bardzo przybiera na sile i jest to szczególnie widoczne podczas przesilenia wiosenno-letniego lub jesienno-zimowego. Nie powinno to budzić niepokoju, jeśli dotykając skóry głowy, czujemy, że na ich miejscu wyrastają nowe włosy. Warto jednak postarać się je wzmocnić i pobudzić do szybszego wzrostu. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy nowe włosy wcale nie chcą odrastać – wtedy mamy do czynienia z częściowym przerzedzeniem, które nieleczone, może w efekcie doprowadzić do trwałego łysienia.

Łysienie – sprawa genetyki

Łysienie mężczyźni bardzo często dostają w “spadku” po swoich bliższych lub dalszych krewnych. Jeżeli włosy ojca zaczęły przerzedzać się już w młodości, można oczekiwać, że taka historia powtórzy się również w przypadku syna. Jednak gen, odpowiadający za szybkie łysienie może być dziedziczony także po wujku lub dziadku. Przy codziennej pielęgnacji włosów należy wziąć pod uwagę doświadczenia naszych przodków i starać się temu zapobiec. Jeżeli z naszej głowy zaczyna wypadać coraz większa ilość włosów, musimy zacząć działać jak najszybciej – można zacząć od wcierania w skórę głowy płynu, który w swoim składzie posiada minoxidil, czyli substancję, która poprawia ukrwienie mieszków włosów i hamuje wypadanie włosów, a u niektórych panów wpływa również na porost nowych włosów.

Łysienie androgenowe – problemy hormonalne

Łysienie u mężczyzn może być wynikiem zarówno wadliwych uwarunkowań genetycznych, jak również zaburzeń w gospodarce hormonalnej, co skrywa się pod nazwą łysienia androgenowego. Jest to wina zbyt dużej nadwrażliwości organizmu DHT, czyli związku chemicznego, będącego pochodną testosteronu. Jego leczenie odbywa się zazwyczaj na drodze farmakologicznej, która polega na stosowaniu odpowiednich preparatów hormonalnych. Niestety, ze względu na dużą ilość skutków ubocznych np. spadek libido czy bolesność gruczołów piersiowych, jest to leczenie, którego mężczyźni zazwyczaj unikają. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji panowie są skazani na bierne poddanie się łysieniu. Istnieją też inne sposoby na to, by zapobiec wypadaniu włosów, a jednocześnie pobudzić je do ponownego wzrostu.

Co na przerzedzanie i łysienie?

Chcąc zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów oraz łysieniu warto skupić się na profesjonalnej i kompleksowej pielęgnacji włosów. Drogeryjne preparaty przeciw wypadaniu włosów można odstawić na bok – jest to problem dermatologiczny i powinien być leczony przy pomocy produktów aptecznych. Skuteczna kuracja stymulująca wzrost nowych włosów znajduje się w ofercie marki Vichy – Dercos Neogenic to zestaw specjalnych ampułek do włosów, które pobudzają do wzrostu włosy u pacjentów z problemem łysienia.

U panów, u których łysienie jest już na zaawansowanym poziomie, skuteczne rozwiązanie może stanowić przeszczep włosów – w porównaniu z leczeniem farmakologicznym daje dużo szybsze efekty i jest pozbawiony efektów ubocznych. Przeszczepione włosy najpierw wypadają, a po około dwóch miesiącach zaczynają rosnąć i są całkowicie odporne na wypadanie. Przeszczep jest bezpieczny dla zdrowia i dla wielu pacjentów satysfakcjonujący, jednak trzeba wziąć pod uwagę spore koszty jednorazowego zabiegu, który w wielu przypadkach należy po jakimś czasie powtórzyć.

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody warto najpierw skonsultować się z lekarzem – po zrobieniu podstawowych badań oraz wywiadu, dobierze on do nas właściwy sposób leczenia.

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów do pielęgnacji włosów dla mężczyzn, dostępna na stronie:

http://www.vichy.pl/potrzeby/zabieg-przeciwdzia%C5%82ajacy-wypadaniu-w%C5%82osow/ps1009.aspx