Wypadanie włosów u mężczyzn. Powstrzymaj je jak najdłużej!

wypadanie włosówU mężczyzn łysienie objawia się szczególnie w okolicach tzw. zakoli, a także na czubku głowy i w jej centralnej części. Panowie cierpią z powodu ubytku włosów nie mniej niż kobiety. To dla nich także element męskości, który zapewnia większe powodzenie u płci przeciwnej. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które mogą ograniczyć łysienie. Na początku jednak trzeba poznać jego przyczyny, które należy wyeliminować, aby leczenie było skuteczne. Ten problem dotyka już nawet 16-latków i w zależności od nasilenia problemu postępuje bardzo szybko lub stopniowo.

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo dużo, z czego można je podzielić na genetyczne, środowiskowe i biologiczne. Należą do nich:

  • nadmierny stres, który utrzymuje się bardzo długo;
  • zła dieta – monotonna i uboga w różne składniki mineralne i odżywcze;
  • uwarunkowania genetyczne – występują w około 2/3 przypadków, warto wtedy zaobserwować, w jaki sposób występowało łysienie u dziadków bądź ojca, gdyż podobnego sposobu można spodziewać się również u siebie;
  • postępujące procesy starzenia się – już u 60% mężczyzn w wieku około 50 lat występuje łysienie, związane jest ono z zaburzeniem równowagi męskich hormonów płciowych;
  • przyjmowanie leków, w wyniku czego dochodzi do łysienia, np. przy chemioterapii lub depresji;
  • łysiejącym mężczyznom często towarzyszy zwiększone wydzielanie się łoju na powierzchni skóry głowy, które spowodowane jest zaburzeniem pracy gruczołów łojowych; niekiedy przechodzi w tłusty łupież, który również przyczynia się do zwiększenia ilości wypadających włosów;
  • wahania wagi ciała, szczególnie jej spadki; organizm koncentruje się wtedy na dostarczeniu składników odżywczych do najważniejszych organów, a skórę, włosy i paznokcie wzmacnia na końcu.

Jak powstrzymać wypadanie włosów u mężczyzn?

Odbudowa włosów jest możliwa, jednak nie jest to łatwy i szybki zabieg. Oprócz zastosowania kosmetyków warto zlokalizować i wyeliminować przyczyny łysienia.

Leczenie najlepiej prowadzić pod okiem lekarza dermatologa. Skuteczne będą preparaty, które wzmocnią mieszki włosowe i cebulki. Większość z nich poprawia również ukrwienie skóry głowy. W taki sposób działa kuracja przeciw wypadaniu włosów Vichy zamknięta w ampułkach. Ampułki są wygodne, gdyż ściśle wyznaczają ile powinna trwać kuracja, a także gwarantują nałożenie takiej samej ilości preparatu za każdym razem. Zawarty w nich aminexil to składnik wpływający na porost włosów i wzmocnienie cebulek, dzięki czemu leczenie przy jego użyciu daje bardzo dobre efekty. Kurację należy rozpocząć szybko – gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze symptomy łysienia. Oprócz kuracji w ampułkach warto również zastosować szampon na wypadanie włosów, który przygotuje skórę na odbudowującą kurację. Szampony tego typu skutecznie rewitalizują kolagen, dzięki któremu korzenie włosów są bardziej elastyczne i mocniej osadzone w mieszkach włosowych. Stosując taką kurację przeciw wypadaniu włosów, należy uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze jej efekty będą widoczne dopiero po 3 lub 4 miesiącach regularnego stosowania specjalnych preparatów, dlatego nie należy poddawać się zbyt wcześnie i cierpliwie czekać na efekty.

Warto również wypróbować tabletki na wypadanie włosów, które zawierają takie składniki jak: cynk, krzem, magnes i żelazo, które wzmacniają strukturę włosów. Nie są one jednak na tyle silne, aby w przypadku mężczyzn całkowicie zwalczyć łysienie, dlatego aby ograniczyć jego skutki, niezbędne będzie wykorzystanie preparatów dostępnych w aptekach.

Dostępne są również zabiegi przeszczepiania włosów, przy czym nie są one jednak popularnie stosowane ze względu na swoją wysoką cenę, a także brak możliwości odtworzenia ubytków w całości.

About Agnieszka I Tomek

Lubimy pisać o tym w jaki sposób dbać o męskie ciało. Agnieszka czuwa nad poprawnością tekstów. Tomek analizuje je męskim okiem:)

View all posts by Agnieszka I Tomek →